Više fotografija možete pogledati ovde.
Tuesday, October 11, 2011
Gostovanje na Ajde fest-u
Više fotografija možete pogledati ovde.
Kontrolisano ludilo 6
Tuesday, May 17, 2011
Sunday, May 15, 2011
EKSPEDICIJA INEX FILM (II deo)
Udruženje KURS je učestvovalo organizovanjem oslikavanja hodnika na prvom spratu napštene zgrade i pretvaranjem ovog prostora u galeriju zidnih slika pod nazivom 8 zidova. Ovom prilikom svoje radove je realizovalo/izvelo devet umetnika na osam zidova. Učestvovali su: Vaso Prelević, Veljko Marković, Goran Komenov, Jovana Vasić, Marija Bogdanović, Miloš Miletić, Mirjana Radovanović, Nemanja Nikolić, Nina Ivanović.
U okviru Ekspedicije InexFilm, pored 8 Zidova u organizaciji KURS-a, održani su i sledeći programi:
Izložba Kalendara strip praznika i praznoverja, maj 2011 - maj 2012.
Organizacija: Šlic strip radionica
AZERMAJDAN
Izložba fotografija transformacije Tašmajdanskog parka
Zemlja večnog plamena u poseti kamenolomu Miocenskog spruda
Organizacija: SHA
Poslednjih mesec i po sa mojom novom devojkom Jašikom
Izložba printova
Fotografije: Andrej Filev, BelgradeRaw
Glutin, Video rad: Vladimir Bjeličić, Fotografije: Jovana Ćetković
Projekcija i razgovor
Organizacija: Kontekst kolektiv, u okviru projekta Borba za autonomni prostor
Promocija drugog Mikro festivala amaterskog filma - Film u boci
Projekcija filmova sa prethodnog festivala
Organizacija: MikroArt
Oslikavanje grafita
Grupa mladih Beogradskih uličnih umetnika
DJ setovi:
Igor Veljković (neka laganica)
Chicha Rita (rokenrol)
Chakal (break)
Stevica (brake & drum)
Ispred dragstora sound system (kul pank)
Ivan Zupanc (freestyle)
Više fotografija sa priprema i atmosfere tokom događaja možete pogledati ovde.
Predhodna akcija u InexFilm-u je održana 23.4.2011. pod nazivom Ekspedicija InexFilm.
Tuesday, April 26, 2011
EKSPEDICIJA INEX FILM 23.4.2011.
Espedicija Inex-Film okuplja veći broj pojedinaca i udruženja sa ciljem korišćenja ovog prostora za potrebe savremene kolektivne proizvodnje i razmene znanja, kulturnih i aktivističkih sadržaja. Sledeća radna akcija je najavljena za 7. maj 2011. godine.
Radionica "Aktivizam i javni prostori"
Izložba i razgovor "Svetsko komunalno nasledje"
Mapa Inex-Film, Mirjana Radovanović i Miloš Miletić


"O mestima-Inex-Film", Marko Salapura
Ne predviđeni događaj "Nespretni birokata", Mirjana Radovanović

VIŠE FOTOGRAFIJA MOŽETE POGLEDATI OVDE.
Foto dokumentacija: Nenad Nikolić i Tijan Boris Ninković.
Tuesday, April 19, 2011
Ekspedicija Inex-Film
23. APRIL, Višnjička 76, Beograd
U okviru Ekspedicije Inex-Film, KURS će učestvovati oslikavanjem mape objekta, i markiranjem prostorija. Na taj način želimo da skrenemo pažnju na mogućnosti iskorišavanja Inex-filma kao nezavisnog, radnog i izlagačkog prostora.
Samom događaju je predhodila akcija čišćenja prostora, organizovana 17. aprila. Foto dokumentaciju možete pogledati ovde.
Više o samom događaju:
“Inex- film” je bilo društveno kinematografsko preduzeće koje se bavilo fimskom produkcijom i distribucijom i koje je bilo deo nekadašnjeg gigant preduzeća pod krovnim nazivom „Inex“ a koja je bila jedna od najvećih spoljno-trgovinskih kompanije bivše SFRJ, sa velikom imovinom u zemlji i inostranstvu, čija je vrednost bila procenjena na više stotina miliona evra. Danas je zgrada „Inex-filma“ u Višnjičkoj ulici napuštena i devastirana, u njoj više nema nikakvih tragova o njenoj istoriji, već se jedino može posmatrati kroz paradigmu o brutalnoj kapitalističkoj tranziciji i privatizaciji kojoj smo svedoci u poslednjih dvadesetak godina. Sećate li se filmova, Bube u glavi (1970), Užička republika (1974), Majstori, majstori (1980), Čovek sa četiri noge (1983) ili Oktoberfest (1987)? Ovo su samo neki od velikog broja naslova koji su obeležili epohu jugoslovenskog filma, a u čijoj je produkciji ili distribuciji učestvovao i „Inex-film“.
Zbog ovakve simboličke vrednosti koju je ovaj prostor imao u okviru kulturne produkcije u jugoslovenskom nasleđu kao i činjenice da je stvoren kao deo društvene svojine tadašnjeg socijalističkog društva, njegovo korišćenje smatramo legitimnim činom upotrebe zajedničke infrastrukture za potrebe savremene kolektivne proizvodnje i razmene znanja, kulturnih i aktivističkih sadržaja.
Inex-film, Višnjička 76, Palilula, Beograd
PROGRAM:
12h:
Predavanje i mini radionica angažovanog filma na temu:
“Aktivizam i javni prostori”, Dušan Čavić I Dušan Šaponja
Organizacija: Festival Pogledaj me + Građanske inicijative, kampanja "Otvoreno o javnim prostorima"
+
Oslikavanje mape prostora
Miloš Miletić, Mirjana Radovanović
Organizacija: Kurs
Iscrtavanjem mape Inex-Filma ukazuje se na kapacitete ovog prostora i mogućnosti za njegovo potencijalno iskorišćavanje kao nezavisnog, radnog i izlagačkog prostora.
+
Instalacija
O mestima- Inex-film, Marko Salapura
Organizacija: Marko Salapura
15h:
“Svetsko komunalno nasleđe”, Rena Readle i Vladan Jeremić
Organizacija: Kontekst kolektiv, u okviru projekta Borba za autonomni prostor
Svetsko komunalno nasleđe je kampanja koju su pokrenuli Rena Readle i Vladan Jeremić u cilju afirmisanja arhitekture modernizma i kvaliteta stanovanja kakav su pružali prostori iz tog perioda. Svetsko komunalno nasleđe podržava aktivno uključivanje samoorganizovanih zajednica u prepoznavanje i odbranu komunalnog nasleđa.
Na izložbi u zgradi “Inex-filma” će biti predstavljeno nekoliko prostora koja nose atribute Svetskog komunalnog nasleđa. Ovo su komunalni prostori u sledećim mikro-rejonima, naseljima i gradovima- satelitima: Botanika i Riščani u Kišnjevu (Moldavija), Hejgejt Estejt u Londonu (Ujedinjeno Kraljevstvo), Blok 70 i Block 63 u Novom Beogradu (Srbija), Gropiusštat u Berlinu i Langvaser u Nirnbergu (Nemačka).
Nakon izložbe razgovor o komunalnom nasleđu i širim pitanjima koja ova kampanja pokreće otvoriće: Rena Readle i Vladan Jeremić (umetnici i aktivisti iz Beograda) i Vida Knežević, Marko Miletić (Kontekst kolektiv).
http://communalheritage.wordpress.com/
https://kontekstprostor.wordpress.com/
Tuesday, March 29, 2011
5/20
U petak 25. marta održana je prva izložba u okviru projekta Sonje Vrkatić i Jovane Vasić, pod nazivom 5/20, u organizaciji udruženja KURS. Izložba je održana u privatnom stanu u ulici Admirala Geprata u Beogradu.
Na izložbi su učestvovali: Aleksandar Al-Samarraei, Alba Escayo, Branimir Benišek, Elena Chronopoulou, Jovana Vasić, Ljiljana Popović, Mirjana Radovanović, Miloš Miletić, Nikola Đorđević, Nina Ivanović, Nemanja Nikolić, Paris Legakis, Sonja Vrkatić.








Više fotografija možete pogledati ovde.
Izložbu su ispratila dva propratna teksta:
Ispoljavanje umetničke delatnosti usko je povezano sa postojećom mapom kretanja umetnika publike i institucija.U kojoj meri pozicija prostora u odnosu na takvu vrstu mape doprinosi legitimitetu događaja umetnosti.
Umetnost i njeno izlaganje u svojoj javnoj formi su u ovom slučaju odvojeni od prostora vezanog za njeno ispoljavanje, čime se uloga prostora kao činioca definisanja delatnosti umetnosti dovodi u pitanje. Ovaj događaj izložbu iz područja intermedijalne prakse postavlja u nekarakteristično okruženje, stambeni prostor. Ulazak javnog unutar privatnog, u ovom okviru, je protumačen kroz mogućnosti koje pruža njihovo povezivanje.
Otvoriti privatno na ovaj način ukazuje na reakciju umetnika, ali možda ukazuje i na formiranje jedne platforme - ravni za nove aktivnosti i samoorganizovanje na terenu savremene umetnosti.
Autor: Sonja Vrkatić
„Večeras, prostori umetnosti nemaju pristup radovima mladih umetnika.“
Ulogu medijatora ovog iskaza preuzima privatni prostor, stan umetnika. Time se izložba pretvara u iskaz a sam događaj je koncept. Veoma kratak vremenski interval i krajnje ograničen prostor održavanja izložbe sami bivaju tematizovani ovom izložbom.
U gotovo defanzivnom odgovoru na prilike da svoje radove aktivno izlažu, ali i u nedostatku vitalnije sredine, koja bi pored mainstream-a savremene umetnosti zahtevala i radove mlađih umetnika, ova izložba rastvara hermetičnu sliku gradskih stambenih zgrada i bezbrojnih stanova.
Privatno u koje javno ulazi je namerno raspolućeno i ranjivo u ovoj izložbi. Otvoriti privatno na ovaj način ukazuje na reakciju umetnika, ali možda ukazuje i na formiranje jedne platforme - ravni za nove aktivnosti i samoorganizovanje na terenu savremene umetnosti.
Autor: Marko Đorđević